شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

ملک

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

جست‌وجوی لذت خواندن در کودکی؛ نگاهی به بخش کودک کتابخانه‌های عمومی در ایران

یکی از بهترین مکان‌هایی که می‌تواند در مخاطب کودک و نوجوان برای مطالعه ایجاد انگیزه کند،‌ کتابخانه‌های عمومی هستند. آمارها نشان می‌دهند که شرایط استفاده از کتابخانه‌های عمومی برای کودکان و نوجوان پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ سرانه مطالعه یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی به شمار می‌رود،‌ در این میان سرمایه‌گذاری روی قشر کودک و نوجوان بیش از سایر گروه‌های سنی اهمیت دارد. کودکان و نوجوانان مهمترین گروه‌های سنی جامعه را تشکیل می‌دهند، شیوه آموزش آنها در سنین پایین آینده یک جامعه را پایه‌ریزی می‌کند،‌ از سوی دیگر امروزه یکی از ملاک‌های توسعه کشورها میزان مطالعه وپژوهش است. مطالعه و پژوهشی که کُمیت ایرانی‌ها در آن سال‌هاست که می‌لنگد.

نگاهی گذرا به علل موفقیت اکثر کشور‌های پیشرفته جهان مبین این واقعیت است که بخش عظیمی از این موفقیت‌ها مرهون تسهیل وضعیت مناسب برای کتابخوانی وپژوهش کودکان و نوجوانان است. آموزش دادن و آگاهی بخشیدن به چند میلیون دانش آموز از لازمه‌های اساسی در تحقق توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور و گامی در جهت پیشبرد هدف‌های والای نظام به ویژه جهت رسیدن به چشم انداز 20 ساله کشور است .در این رابطه کتاب و کتابخوانی نقش بسیار مهم و اساسی دارد.اما شواهد امر حاکی از این است که این قشر به ویژه قشر دانش‌آموز نسبتی غریب با کتاب و کتابخوانی دارند،‌ مطالعه کتب غیر درسی در میان دانش‌آموزان در سال‌های گذشته همواره پایین بوده است،‌ اگرچه در سال‌های اخیر ادبیات وارداتی توانست بخشی از این کمبود را جبران کند اما در نوع خود معایب بسیاری را نیز به همراه داشته است. اما چرا دانش‌آموزان و قشر کودک و نوجوان از مطالعه کتب غیردرسی دور هستند؟

علت‌های بسیاری را می‌توان برای این مهم برشمرد از گرانی کتاب گرفته تا مهجوریت آن در بین انواع و اقسام بازی‌های دیجیتالی،‌ شبکه‌های اجتماعی و ...اما مهمترین عامل را باید در تغییر عادات در کودکان و عدم رغبت به مطالعه کتاب‌های غیردرسی و هم‌چنین نبود فرهنگ‌سازی از دوران کودکی دانست.

یکی از بهترین مکان‌هایی که می‌توان در مخاطب کودک و نوجوان برای مطالعه ایجاد انگیزه کرد،‌ کتابخانه‌های عمومی هستند. آمارها نشان می‌دهند که شرایط استفاده از کتابخانه‌های عمومی برای کودکان و نوجوان پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است،‌ با این حال به نظر می‌رسد اغلب والدین از این شرایط ناآگاه و نسبت به عضویت فرزندانشان در کتابخانه‌های عمومی بی رغبت هستند. اما بخش‌های کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی چه خدماتی را به مخاطبان خود عرضه می‌کنند؟

به منظور ایجاد انگیزه برای جذب کودکان به کتابخانه‌های عمومی تسهیلاتی برای عضویت آنان در کتابخانه‌های عمومی در نظر گرفته شده است. در این خصوص، کودکان کمتر از 12 سال در گروه خردسالان به‌طور رایگان و سه رده سنی الف، ب و ج به‌صورت نیم‌بها می‌توانند به مدت یک سال عضو کتابخانه‌های عمومی شده و کتاب‌ها را به مدت 14 روز به امانت بگیرند.

آمار کتابخانه‌های کودک و نوجوان:

همه کتابخانه های نهادی 2685 باب دارای بخش کنار مجموعه کودک هستند.

11 کتابخانه مرکزی استان دارای بخش‌های کودک و نوجوان مجهز هستند. بخش‌هایی مثل اتاق علم نوجوان شامل فیلم‌های آموزشی، بازی‌های تعاملی، کتاب‌های الکترونیکی و اینفوگراف هستند. بخش کودک کتابخانه‌های مرکزی هم امکاناتی مثل صحنه نمایش، اتاق اسباب‌بازی، کلاس‌های آموزشی و انتظار والدین دارند تعداد 12 باب کتابخانه را به عنوان کتابخانه تخصصی کودک در نظر گرفته که خدمات آنها صرفا به کودکان ارائه می شود.

مشخصات کتابخانه‌های تخصصی کودک

نهاد کتابخانه‌ها ,

قابل توجه است بیشترین خدمات ارائه شده از 36 باب کتابخانه سیار در کشور برای کودکان و نوجوانان انجام می‌شود. کتابخانه‌های سیار هرکدام به حدود 10 باب روستا در هر منطفه خدمات ارائه می‌کنند که بیشترین اعضای آنها را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

بودجه خرید کتاب:

در سال‌های 93 تا 1400، 46711 عنوان ( شامل 6.634.937 نسخه) از ناشران خریداری و به کتابخانه‌های عمومی ارسال شده است. خرید نشریات پرمخاطب هم در سال‌های 93 تا 1400 انجام شده و به همه کتابخانه‌ها ارسال شده است. 434 کتابخانه هم 11.570 قطعه اسباب بازی دریافت کرده‌اند.

نوسانات بازار نشر و مشکلات مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی موجب شده تا امکان ابلاغ بودجه اختصاص‌یافته و مشخصی برای خرید کتاب فراهم نباشد و هرگاه مبلغی اختصاص داده شده خرید انجام شده است. برای نمونه بودجه ای که برای سال 1400 برای خرید کتاب ـ‌ به صورت حداقلی و قابل دسترسی ـ در نظر گرفته شده مبلغ 20 میلیارد تومان صرفاً برای خرید مستمر کتاب است.

شواهد نشان می‌دهند که حدود 4500 عنوان کتاب تایید شده در فهرست خرید قرار دارد که به دلیل عدم اختصاص بودجه،امکان تهیه آن‌ها وجود ندارد.طبق اعلام نهاد کتابخانه‌های عمومی میزان بودجه مورد نیاز ـ فقط برای خرید کتاب ـ با توجه به شرایط تورمی حال حاضر، حداقل رقمی بین 50 تا 70 میلیارد تومان در سال است. که البته باید به مبلغ بالا، بودجه‌ای جدا برای خرید اسباب بازی، نشریات، منابع دیداری شنیداری و ... را اضافه کرد. البته با پیگیری‌های صورت گرفته ما امیدوار به تامین بخشی از این بودجه در سال جاری هستیم.

با این حال،‌ نهاد اعلام کرده است که در سال 1400 بیش از 70 درصد خریدها مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان و رده ادبیات داستانی، روان‌شناسی و دین بوده است.

خرید کتاب با موضوع کودک ونوجوان از سال 1396 تا 1399

نهاد کتابخانه‌ها ,

خرید نشریات با موضوع کودک ونوجوان از سال 1396 تا 1399

نهاد کتابخانه‌ها ,

خرید اسباب بازی

نهاد کتابخانه‌ها ,

فعالیتهای فرهنگی بخش کودک

اما آیا تنها فراهم کردن فضایی برای مطالعه و بازی برای بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی کافی است یا باید فعالیت‌های فرهنگی را نیز به آن افزود؟

بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی کشور فعالیت‌های فرهنگی را نیز در خود جای داده است،‌ بخشی از این فعالیت‌ها عبارتند از:

 • بازدید، جمع‌خوانی، قصه‌گویی، روزنامه‌دیواری و کاردستی
 • تولید کتاب هدهد سفید ویژه نوجوانان
 • محفل ادبی جوانه‌ها
 • شب شعر جوانه‌ها
 • برگزاری نشست‌های نمایش‌خوانی
 • اجرای طرح «با هم بخوانیم»
 • برگزاری نشست های کتاب خوان مدرسه ای و نشست های کودک و نوجوان
 • مشارکت در طرح جام باشگاه های کتابخوانی
 • اختصاص رشته های مختلف در ادوار متفاوت جشنواره کتابخوانی رضوی به کودکان و نوجوانان
 • برگزاری جشنواره ها، پویش ها و مسابقات کتابخوانی و مسابقات نقاشی در سطح استان وکتابخانه
 • برگزاری نشست‌های مجازی

با وجود برنامه‌ریزی و اختصاص بودجه برای پربارتر شدن بخش‌های کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی به نظر می‌رسد همچنان رغبت عمومی در جامعه برای عضویت این قشر در کتابخانه‌های عمومی حداقل در شهرهای بزرگ به ویژه در پایتخت کمتر وجود دارد،‌ این عدم تمایل کافی می‌توانند به علت‌های مختلفی باشد اما قطعا عدم آگاهی والدین از برنامه‌های موجود یکی از مهمترین علت‌هاست. شیوع ویروس کرونا نیز طبیعتا در این میان نقش مهمی داشته است. اما نباید فراموش کرد که سرمایه‌گذاری بر عادت دادن کودکان و نوجوان به مطالعه و ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی یک سرمایه‌گذاری پرسود برای آینده فرزندانمان خواهد بود.

هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۱۰/۱۴؛ هشدار کاهش دما و کولاک برف در ۱۹ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور نسبت به وقوع کولاک برف و کاهش محسوس دما در ۱۹ استان هشدار صادر کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز سه‌شنبه در استان‌های سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی و یزد بارش باران، وزش باد شدید و رعدوبرق و در مناطق مرتفع بارش برف، در بخش‌هایی از مرکز، شمال غرب، شمال شرق و ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش پراکنده برف و باران پیش‌بینی می‌شود.

شدت بارش‌های امروز برای نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان است.

فردا با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی بارش باران و کاهش نسبی دما پیش‌بینی شده است، همچنین با عبور امواج تراز میانی جو برای مرکز، ارتفاعات و دامنه‌های البرز و زاگرس مرکزی، شمال شرق بارش باران، برف و وزش باد شدید موقتی و در شمال غرب بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی پنجشنبه بارش در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و با شدت کمتر در خراسان رضوی، یزد و شرق هرمزگان ادامه خواهد داشت و اواخر وقت سامانه بارشی از جنوب کشور خارج می‌شود.

روز جمعه در اکثر مناطق کشور جو پایدار است و شنبه هفته آینده برای سواحل دریای خزر بارش باران پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف، وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و کولاک برف

منطقه اثر:
چهارشنبه 1400/10/15: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه در استان‌های زنجان، همدان، مرکزی، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، یزد، قزوین، البرز، تهران، سمنان، غرب اصفهان، شمال کرمان.

پنجشنبه 1400/10/16: ارتفاعات و دامنه‌ها در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و کرمان.

اثر مخاطره: پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی، کاهش محسوس دما، احتمال آسیب به ماشین‌آلات کشاورزی، اختلال در عملیات عمرانی و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، در صورت انجام سفر به‌همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، عدم بتن‌ریزی، مدیریت در مصرف انرژی، تمهیدات لازم در حفظ ماشین‌آلات کشاورزی و آمادگی دستگاه‌های امدادی.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید

زمان شروع: چهارشنبه 1400/10/15

زمان پایان: پنج‌شنبه 1400/10/16

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج حداکثر2 تا 3 متر

منطقه اثر:

چهارشنبه 1400/10/15: خلیج فارس و تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان.

پنجشنبه 1400/10/16: خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: خسارت به تأسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق‌های سبک و نیمه‌سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی.

توصیه: عدم فعالیت‌های تفریحی و محدودیت در سایر فعالیت دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل، جمع‌آوری تورها و لوازم صیادی و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

1